Zajezdnia Annopol to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Motorniczym i serwisantom pomagać ma inteligentny system zarządzania. O środowisko dba m.in. system wymienników ciepła, magazynowanie deszczówki i instalacja fotowoltaiczna. Na najwyższym poziomie jest też system zasilania obiektu.
W latach 60. projekt budowy nowej zajezdni w północno-wschodniej części Warszawy zarzucono, jednak od tamtego czasu zmieniło się wiele, aby tę inwestycję ostatecznie zrealizować: zbudowano nową linię tramwajową do Wilanowa i na ul. Kasprzaka, połączono Tarchomin z pierwszą linią metra, w fazie projektowania znajduje się nowa trasa na Zieloną Białołękę, trwa również budowa trasy z Dworca Zachodniego. Codziennie na miasto wyjeżdża większa liczba tramwajów i nowa zajezdnia stała się komunikacyjnym priorytetem. Ostatecznie
w październiku 2024 r. obiekt opuściły pierwsze tramwaje. Teraz trwa stopniowy rozruch zakładu, który ma zakończyć się do połowy 2025 r.
Zaprojektowano tu m.in. pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz inteligentny system zarządzania, który automatyzuje wiele procesów technologicznych i monitoruje stan elementów infrastruktury. Na niemal 12 ha znajduje się hala postojowa na 152 wagony, zaplecze administracyjne, techniczne i technologiczne, w tym stanowiska serwisowe, czynne praktycznie 24 godziny na dobę. Wymaga to niezawodnego zasilania i dwóch przyłączy energetycznych: jedno obsługuje trafostację, która zasila obiekty na zajezdni, a drugie obsługuje podstację trakcyjną, która „skupia się” na torach i sieci trakcyjnej.
Energia przesyłana z podstacji zasila pod odpowiednim napięciem 55 torów o łącznej długości ponad 16 km i około 100 zwrotnic. Kluczową rolę odgrywa tu rozdzielnica prądu stałego ABB, wyposażona w wyłączniki typu Gerapid. Urządzenia posiadają funkcję dwukierunkowego przepływu prądu, co umożliwia bezpieczny zwrot energii do sieci. Wyłączniki nie tylko zabezpieczają więc instalację przed skutkami zwarć i przeciążeń, ale przy intensywnym użytkowaniu mogą zmniejszyć koszty eksploatacji.
Bezpieczeństwo i zdalne sterowanie
W rozdzielnicy zainstalowano szereg blokad elektrycznych i elektromechanicznych gwarantujących bezpieczeństwo obsługi. Dodatkowo zastosowano cyfrowy sterownik automatyki Elester-CZAT, który umożliwia zdalne sterowanie podstacją, ułatwiające codzienną pracę serwisantów.
– Nasza rozdzielnica, wyposażona we wspomniany wyłącznik i sterownik, to rozwiązane dobrze znane Tramwajom Warszawskim i sprawdzone w wieloletniej eksploatacji. Cieszymy się, że urządzenia, które od lat produkujemy w Polsce, w zakładzie w Bielsku-Białej, zasilają niskoemisyjny transport w Warszawie – mówi Jerzy Dusza z biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce.
Rozdzielnice ABB działają w podstacjach m.in. na linii tramwajowej łączącej Nowodwory z Młocinami, a także na modernizowanych odcinkach pierwszej linii metra warszawskiego. Z kolei wyłączniki Gerapid od 2005 roku instalowane są na prawie wszystkich podstacjach sieci tramwajowej w stolicy.
W 1963 roku otwarto zajezdnię „Żoliborz”. Zajezdnia Annopol jest pierwszą, którą uruchomiono od tamtego czasu w Warszawie. Inwestycję zrealizowało konsorcjum firm ZUE S.A. i Yörük Yapı kosztem 715 mln zł.
Nowoczesny obiekt i zastosowane w nim technologie pokazują jak długą drogę przeszły, i na jakim obecnie etapie znajdują się Tramwaje Warszawskie.